fbpx

קבלת החלטות מונחית ערכים

קבלת החלטות

החלטות בחיי היומיום שלנו

מקורות רבים מניחים כי אדם מבוגר מקבל כ- 35,000 החלטות ביממה! רובן כמובן החלטות פשוטות, מהירות, שלא דורשות מאיתנו מחשבה מעמיקה בתהליך קבלת ההחלטות. אבל חלקן החלטות משמעותיות מאוד ומשפיעות על חיינו בהיבטים שונים ולטווח הקצר והארוך גם יחד. קבלת החלטות נדרשת מאיתנו בכל תחום בחיים וכמובן לא רק בחיים העסקיים שלנו.  זה מתחיל בבגד שאנחנו לובשים בבוקר, במהירות שבה אנחנו נוסעים למשרד ועד לאפיק שבו נשקיע את כספי הפנסיה ואיזה עובד נקבל למשרה…

איך אנחנו מקבלים החלטות?

בבסיס תהליך קבלת החלטות , בין אם הוא פשוט ובין אם הוא מורכב, עומדים בפנינו שני משתנים מרכזיים- מידע ותועלת. השאיפה היא להשיג כמה שיותר מידע לגבי האפשרויות העומדות בפנינו אשר יסייע לנו בהערכת התועלת שנוכל להפיק מכל אפשרות לצד המחיר שנדרש מאיתנו לשלם עבורה , בין אם מדובר במחיר ממשי ובין אם מדובר במחיר אלטרנטיבי המגולם בלקיחת הסיכון.

אנחנו אנשים שונים, ולכל אחד מאיתנו, יש את הדרך שלו לקבל החלטות. ישנן תיאוריות רבות ועליהן נבנו עשרות מודלים המסייעים בתהליך קבלת החלטות או מנסים להסביר אותו. אך ישנם גורמים מרכזיים שחוזרים על עצמם אצל כולנו:

תכונות אישיות– סט התכונות המרכיבים את האופי האישי שלנו יבואו לידי ביטוי בתהליך קבלת ההחלטות , כך אם כשהיינו ילדים היינו צוברים שקל לשקל את דמי הכיס שלנו, סביר יותר שכשאנשים בוגרים גם את המשכורת שלנו אנחנו נחסוך וננצל לדברים החשובים לנו.

היסטוריה– גם בתהליך קבלת החלטות ההיסטוריה האישית שלנו חוזרת על עצמה. הרבה פעמים אנחנו נקבל החלטות על סמך התוצאות שקיבלנו בעבר. כך, אם בעבר קיבלנו החלטה מסוימת והצטערנו עליה, סביר שכשנגיע לסיטואציה דומה נקבל החלטה שונה בכדי לא להצטער שוב.. וכך גם להיפך כמובן.

הסביבה שלנו- הסביבה שלנו , גם היא חלק בתהליך קבלת החלטות שאנחנו מבצעים. בין אם מדובר בדעות של אחרים ולמידה מהניסיון שלהם שמשפיעים עלינו בקבלת ההחלטה ובין אם מדובר בהשפעה חברתית הנותנת את אותותיה בתהליך קבלת ההחלטות. כך נוכל למצוא את עצמנו חושבים על רכישה של רכב מסוג מסוים רק כי כל האנשים סביבנו נוסעים גם הם על אותו הרכב.

הטייס האוטומטי- הרבה פעמים אנחנו נופלים במלכודת הזו בתהליך קבלת ההחלטות ובמקום להתלבט עם החלטה מסוימת, אנחנו בורחים לאוטומט והולכים עם המוכר והידוע.. כמה פעמים נכנסתם למסעדה ובחרתם את אותה המנה שאתם אוכלים תמיד רק כדי לקצר זמן , התלבטות ומחשבה..

מצב אישי בנקודת ההחלטה- נקודת הזמן שבה אנחנו נדרשים לקבל החלטה היא קריטית לגבי ההחלטה שנקבל. החלטה שנקבל במצב שבו אנחנו עייפים ומוטרדים היא לא בהכרח אותה החלטה שהיינו מקבלים במצב שבו אנחנו רגועים ועירניים.

לצד גורמים אלו, ועוד רבים אחרים, ישנם גם גורמים בלתי רציונליים כדוגמת חיפוש מציאות, אמונה במזל, דעות קדומות ועוד אשר יובילו אותנו לבחור באופציה כזו או אחרת ולא בהכרח .

קבלת החלטות מודעת ופשוטה

כל כך הרבה גורמים משפיעים וכל כך הרבה החלטות מובילים אותנו למצב של עומס ובלבול. מנהלים רבים מציינים כי היו שמחים לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות שלהם ולהפוך אותם למהירים יותר, פשוטים יותר ומותאמים יותר אליהם ואל הארגון שאליו הם משתייכים.

ההמלצה שלי היא להתחבר לערכים שלכם.

רוי דיסני, אחיו של וולט דיסני, אמר:
it is not hard to make decisions when you know what your values are

כשהערכים האישיים החשובים לנו ברורים לנו, תהליך קבלת החלטות הופך להיות פשוט יחסית.

קבלת החלטות מונחית ערכים

איך זה בא לידי ביטוי? כל אחד מאיתנו, צריך להכיר היטב את סט הערכים שהם הקווים המנחים שלו להתנהלות בחיים. אתם יכולים לנסות לברר אותם עם עצמכם ואתם יכולים להיעזר בתהליך אימוני שיאפשר להם לאתר אותם באופן מתודולוגי ומובנה. ערכים הם מכלול המאפיינים הייחודיים באישיותו של אדם. אצל כל אחד מאיתנו הערכים הם שונים. ישנם ערכים פנימיים כדוגמת שליטה, משפחתיות, ביטחון , ערכים חיצונים– אלו הם הערכים , התועלות, שאנחנו מעניקים לסביבה שלנו, זה יכול להיות הכוונה , ידע, השראה וכד'.. וישנם ערכי המוסר- אלו הם תפיסות העולם של כל אחד מאיתנו אשר נוכל למצוא את עצמנו רק כאשר הם מתממשים- בערכים אלו נוכל למצוא למשל ערך של סביבה ירוקה, ערכים של יושרה וכד'.

מעצם היותנו אנשים שונים, כל אחד מאיתנו מונע מסט ערכים פנימיים וערכי מוסר שונים, ואם נדע לאפיין אותם במדויק- יהיה לנו הרבה יותר קל לקבל החלטות עם פחות התלבטויות..

כך למשל שני מנהלים מוערכים , נניח שהם זהים מבחינת יכולות וניסיון, מקבלים הצעה אטרקטיבית מאוד לשינוי בתפקיד. ההצעה כרוכה בנסיעות תכופות לחו"ל, היא מהווה שדרוג מקצועי בעולם התוכן שבו הם בקיאים וגם שכרה בצידה. למנהל א' אשר הערכים שמובילים אותו הם ביטחון כלכלי, הכרה ועניין קל להחליט לקבל את ההצעה – היא עונה על הערכים שלו , לעומת זאת, למנהל ב' שהערכים שמובילים אותו הם משפחתיות, גיוון והתפתחות יהיה קל להחליט שההצעה אמנם מפתה, אך היא פוגעת בערך המשפחתיות ואין בה גיוון כי ההתמקצעות היא באותו עולם תוכן והנושא הכלכלי אמנם מפתה אך לא הוא המניע הערכי בחיים שלו ולכן וודאי יוותר על ההחלטה.

ולסיום

בכל תחומי החיים שלנו- כשאנחנו יודעים מהם הערכים שלנו,  יותר קל לנו לקבל החלטות. כשאנחנו מבינים מה הערכים שמניעים את הסובבים אותנו- קל לנו לדעת איך נכון לפנות אליהם בכדי להשיג את התוצאות הרצויות. מומלץ לבצע חשיבה על הערכים שמובילים אותנו ולבחון את ההחלטות שלנו בפריזמה המתאימה.

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן